Kalvária Banská Štiavnica 08. 06. 2023.

O ceste

Pútnická cesta Via Mariae pretína Slovensko z juhu na sever a vedie zo Šiah do Trstenej. Na juhu sa pripája na maďarskú vetvu Stredoeurópskej mariánskej cesty (Mária út) a na severe pokračuje do Čestochovej v Poľsku. Cesta vás prekvapí svojou krásou, jedinečnosťou, harmóniou a pokojom. Je plná duchovnej sily, prírodných krás, historického a kultúrneho bohatstva, ktoré je prítomné vo všetkých regiónoch. Prevedie vás úrodnými poľami, vinohradníckymi osadami aj horskými oblasťami.

Kostol Špania dolina 12. 06. 2023.

Putovanie

Putovanie sprevádza ľudstvo celým jeho putovaním v prúde dejín. Nielen sťahovania národov a kočovný život pri hľadaní obživy. Odjakživa sú tu aj posvätné miesta, kam človek prichádza nasýtiť hlad duše a zakotviť svoje jestvovanie. Na rozdiel od rôznych praktických dôvodov je putovanie definované ako „pohyb na posvätné miesta za náboženským cieľom“. Teda niečo iné než turistika alebo náboženský cestovný ruch.

Objavte Via Mariae 08. 06. 2023.

Itinerár

Online médiá a mobil môžu byť na niektorých miestach trasy nedostupné, resp. sa vám môže vybiť batéria. Preto je vhodné, keď si so sebou zoberiete tlačenú verziu vášho cestovného denníka s informáciami o trase, ktorý vám nedovolí na ceste „zablúdiť“. Itinerár trasy Via Mariae nájdete aj na našom webe. V prípade, že si cestu podľa aplikácie rurAllure kreujete sami, nezabudnite si ju vytlačiť.

1. úsek – 10 km
Modrá TZT Šahy, námestie – Majer Ďuro – Olvár, letisko – Plášťovce

Príprava na putovanie 08. 06. 2023.

Príprava na putovanie

Fyzická príprava

Ak sa rozhodnete vydať na cestu, myslite na to, že vás čaká množstvo kilometrov chôdze v rozmanitom teréne. Obohaťte svoj život o pohyb, začnite kratšími prechádzkami, vyrazte do prírody a postupne zvyšujte dĺžku a náročnosť trasy. Cesta má 10 úsekov, ale vy si môžete vytvoriť svoje vlastné „tripy“. Inšpiráciou pre vás môžu byť zaujímavé body, ktoré sme zaradili do mobilnej aplikácie rurAllure.