02) Pálosok Útja

(Márianosztra) – Ipolyszalka (Salka) – Bény (Bíňa) – Kürt (Strekov) – Udvard (Dvory nad Žitavou) – Érsekújvár (Nové Zámky) – Gúta (Kolárovo) – Nagymegyer (Veľký Meder) – Bős (Gabčíkovo) – Dercsika (Jurová) – Egyházgelle (Holice) – Bacsfa-Szentantal (Báč) – Somorja (Šamorín) – Gútor (Hamuliakovo) – Dénesd (Dunajská Lužná) – Pozsony (Bratislava) – Máriavölgy (Marianka)

A Pálosok Útja, a régebbi nevén Máriavölgyi zarándokút egy regionális zarándokút, a nevét a magyar alapítású szerzetesrendről kapta, a pálosokról. A zarándokút a magyarországi Márianosztra pálos Szűz Mária búcsújáróhelyet köti össze a Pozsony melletti Máriavölggyel (Marianka, Mariathal), amely régebben szintén pálosok gondozta kegyhely volt. Ennek az ősi Szűzanya búcsújáróhelynek a története egészen Szent István koráig is visszanyúlik és Nagy Lajos királyunk bízta a pálos szerzetesek gondozásába. Most a Getsemáni kert őrzői szerzetesrend gondozza ezt a szép fekvésű kegyhelyet.

A zarándokút ezek mellett még érinti a Kürt melletti Ciglédke búcsújáróhelyet is, ahol valamikor szintén pálos remeték éltek. Az udvardi Szent Adalbert-templom berendezése, többek között a padok is a máriacsaládi pálos templomból és kolostorból valók, amelyet sajnos magára hagytak és rossz állapotban várja sorsának beteljesülését.

A Pálosok Útja több búcsújáróhelyet fűz fel a nyomvonalára és nagyrészt magyar lakta területeken halad keresztül.

Márianosztra és Letkés után Ipolyszalkánál, az Ipoly folyón átkelve lépi át a szlovák határt. Garampáld után érkezik meg Bénybe. A falu műemlékekben és hagyományokban nagyon gazdag (kurtaszoknya), itt található a kéttornyú Magyarok Nagyasszonya-templom, ami valamikor a premontreieké volt. Mellette található a ritkaságnak számító körtemplom (rotunda). A bényi kutacska búcsújáróhely pünkösdkor, Nagyboldogasszony és Kisboldogasszony-napján sok zarándokot vonz magához.

Bénynél a Garamon átkelve Bart, Szőgyén és Kürt községeken halad keresztül. Utóbbi két település között kiépített Kürt-Szőgyén tanösvény is részét képezi a zarándokútnak, mely kiépítése támogatásokkal és sok segítséggel valósult meg. Kürt és Fűr között található Ciglédke búcsújáróhelyet is érinti.

Udvardon a Kálvária kegyhelyet, a porciunkula búcsúiról híres Érsekújvárt is felfűzi a zarándokút. Kamocsánál ágazik le róla a Fájdalmas Anya zarándokút, amelynek a végállomása Sasvár. Gútánál megnézhető a Kis-Dunán található vízimalom. Nagymegyer után az út Bősre érkezik be, ahonnan továbbhaladva a zarándok megfordul Dercsikán, a Csallóköz Nagyboldogasszony búcsújáróhelyén. Gelle Szent Péter és Pál-temploma után a zarándokút Bacsfa-Szentantal Vérkönnyező Szűz Mária kegyhelyére érkezik. Somorja városa a freskókkal díszített református templomáról is ismert. Gútor középkori temploma után a zarándok beérkezik Dénesdre, amely a Csallóközi Madonna kegyhelye. Ezek után a zarándokút a Duna mentén érkezik be a fővárosba, Pozsonyba, ahol többek között a Szent Márton-dómot és a Mélyúti kegyhelyet is felfűzi a nyomvonalára. A Zerge-hegyen (Kamzík) és a Kis-Kárpátok szépséges erdei útjain érkezik be a zarándokút Máriavölgybe.

A Pálosok Útja zarándokút hossza több mint 250 km és a jelzése fehér alapon piros M betű (Mária Út jelzése). Reméljük, idővel az egész nyomvonal fel lesz festve – a Via Mariae polgári társulás többek között ezen is dolgozik.

A vastag betűkkel jelzett helyek Mária búcsújáróhelyek és egyéb kegyhelyek!

Képes-térképes bemutató

Zaujímavosti