Szőlőtermő vidékeken, Szentgyörgy és Modor között
Június 12-én Méhes Richárd munkazarándoklatot tett a Malackai zarándokúton. E nap Szentgyörgyről indult útnak és Tótgurabot, valamint Bazint érintve érkezett meg Modor városába. Szép idő volt, csak a végén esett az eső, de az út nagyrészét a szőlőültetvények között gyalogolva tette meg.
7 előtt indult otthonról és vonattal, pozsonyi átszállással közelítette meg Szentgyörgy csodás városát. A vasútállomásról begyalogolt a városközpontba. A bejárást a Zichy-kúriától kezdte, ami ma a városi hivatalnak ad otthont. A kék és sárga turistajelzésen visszaindult a vasútállomásra, ahol elhaladt a vasútállomás és az első magyarországi lóvasút épülete előtt, majd folytatta az útját a kék jelzésű bicikliúton. Elérte a Súri kanálist, melyet követve folytatta az útját.
Egy idő után elhagyta a kanálist és egy természetvédelmi területre érkezett, ahol különböző madarakkal és állatokkal is lehet találkozni. Ő pár napozó, kis kígyóval találkozott. Ahogy haladt befelé az erdő felé, egyre szebb kilátás tárult a Kis-Kárpátok lejtőin elhelyezkedő Szentgyörgy városára.
Egy vízfolyást követve kiért a Tótgurab Súr falurészébe vezető útra, amin keresztül és egy földúton megérkezett a tótgurabi különleges Keresztelő Szent János-templomhoz, mely 1614-ben épült. Körülötte található a község temetője. Maga a templom és a környezete szép. Az főúton haladva elért egy kis parkot, ahol a szépséges Szent Anna-kápolna található.
Egy földúton közelítette meg a falu szélén, árnyas és csendes helyen fekvő Szűz Mária kegyhelyet. Először egy kis kápolnát esett az útjába, ahol a Lourdes-i barlang található. A kereszt után pedig a Hétfájdalmú Szűz Mária kegykápolnája látható, benne a Szűzanya kegyszobrával. Nagyon szép búcsújáróhely, melyet árnyas fák vesznek körül. Zarándokok ide augusztus közepén (15-én) érkeznek a szomszédos településekről.
A kegyhely területe végén volt egy földút, amin keresztül, a gabonatáblák között elérte a Viničiansky patakot. A bazini patak partján érkezett be Bazin városába. Iparterületeken és teherforgalmú síneken haladt keresztül, kis házak, víkendházak és kertek mellett.
A városközpontot elérve a piros és kék turistajelzést is követte, mely a vasútállomástól indult. A Holubyho utca mentén sok szép, régi ház található. Ezen elérte az Urunk Színeváltozása templomot (1659), melyet Alsótemplomnak is neveznek és eredetileg evangélikus templomnak készült. Az egyik utcában lehet látni az Evangélikus templomot. A kultúrház mellett feltűnik a gótikus Nagyboldogasszony-templom (1280).
Az utca vége felé van a Kapucinus templom és kolostor (1730), mely templom a Szentháromság tiszteletére van felszentelve. Mellette található egy Lourdes-i barlang is.
Elért egy körforgalmat, ahol láthatók a város megmaradt városfalai is, mely tövében van a tűzoltóság is. Ha egyenesen ment volna, akkor elérte volna a Szent Rozális-kápolnát, mely kápolna egy búcsújáróhely. De ő a tűzoltóság előtt haladt el. Ezen az úton a látogató betekintést nyerhet a bazini kastélyba és annak szép, csendes kastélyparkjába. A kastély alatti pincékben érlelik a környék híres borait, benne borozó van. A kastélyt a 20. század elején gróf Pálffy János restauráltatta, parkjában strandfürdő van.
A kastély után sajnos rossz útvonalon indult el, de így láthatta a New York-i Szabadság-szobor másolatát az egyik épületnél. Majd visszajött és a kastélypark tövében a Rázusová utcán folytatta az útját.
Ezidáig nagyon jó idő volt, sőt kissé túl meleg is volt az idő. De ekkor már elkezdtek gyülekezni a sötétkék felhők. A szél is felerősödött, így hűvösebb idő lett.
Az Amfiteáternél elérte Cajla városrészt, majd pedig a hosszú utcán szembetalálta magát a városrész Szent Kereszt Felmagasztalása-templomával vagy kápolnájával. Folytatta az útját piros bicikliúton, mely elhagyta a járási székhelyt.
Elérte az 503-as főutat, átkelt rajta a túloldali földútra, ahol szőlők között megérkezett Csukárd-Terlény falucskába. Újépítésű házak mellett haladt el és szemben találta magát a falu templomával. Kiment a főútra és onnan közelítette meg a község katolikus templomát, melyet Szent Márton tiszteletére szenteltek fel és alatta egy Lourdes-i barlang található.
A lépcsőkön lement a Školská utcába, ezen megy a piros bicikliút is. Elhaladt egy szép, kis kápolna vagy útmenti kereszt mellett, majd a temető feletti földúton ment tovább. Ekkor már elkezdett itt-ott csöpögni az eső. Szőlőültetvények környezetében haladt, innen szép kilátás tárult a dombon magasodó csukárd-terlényi templomra. Közben itt még feltűnik a falu Pálffy-kastélya is.
A piros bicikliút egy földúton halad tovább. Szőlők között haladva elérte a Szent Orbán-kápolnát, ahonnan felkapaszkodott a szőlőhegyre. Az út is a szőlők között kanyarog és Modor irányába visz. Innen szép kilátás tárul elénk.
Elérte a Modor városa feletti Kálváriát, ahol egy pihenőhely is ki van alakítva a kerékpárosoknak. Itt már megeredt az eső, így esőben érkezett be a városba. Elérve a főutat, busszal haza fele indult és a város felfedezését egy következő bejárásra hagyta. De így is csodás élményekkel gazdagodva tért haza.
A város csodáit a következő Ottóvölgy felé tervezett bejáráskor fogja feltérképezni és ekkor fogja meglátogatni a város búcsújáróhelyét is.